fbpx

Květen

Jaro. Rodící se život. Kvetoucí příroda. Barvy. Slunce i déšť. Tento měsíc je pro mě skutečným začátkem jara.

Letošní květen je pro mnohé zklamáním. Dlouho očekávané vyšší teploty ne a ne dorazit. Jen co se na chvíli ukáže sluníčko a vykouzlí nám úsměv na rtech, hned se zase zatáhne a následuje déšť nebo dokonce krupobití.

Z mého pohledu to není nic výjimečného. Zažila jsem v květnu i sníh. Možná jsme teplotně lehce pod průměrem, ale vláha je potřeba, i když mnoho zahrádkářů běduje nad mizernou úrodou.

Nezbývá nám nic jiného, než s naději vyhlížet červen. To by se zase mohlo stát, že teploty budou nadprůměrné a nám se nebudou zamlouvat letní horka. Však ty věcné nespokojence s počasím určitě dobře znáte.

Raději vám připomenu květnová pozitiva. Jak se říká – máj, lásky čas. Všechno kvete, voní, bzučí a štěbetá. Rozkvetlé třešně byly k dostání, takže nic nebránilo prvomájovým polibkům. Naše třešeň navíc celá bzučela díky včelám.

Ty byly vidět v docela hojném počtu, stejně jako čmeláci. Konečně se nám totiž zahrádky rozzářily nejrůznějšími květy. I když mám ráda snad všechny rostliny, mezi moje kvetoucí oblíbence patří třeba pomněnky, rododendrony, srdcovky nebo jabloně.

Díky různorodým rostlinám je zahrada plná barev a láká opylovače. U zmiňovaných rostlin jsou to odstíny bílé, jemně až sytě růžové i něžně modré. To je to, co na květnu zbožňuji. Všechno kvete, následně odkvétá, aby kvetlo zase něco jiného. Celá zahrada ožije. Ptáci nám prozpěvují, staví hnízda, aby vyvedli mladé.

Příroda se tento měsíc ukazuje v celé své kráse. Na nás je, abychom to pozorovali a žasli nad tou nádherou. Můžeme samozřejmě přiložit ruku k dílu a zahradnicky se trochu vyřádit.

Co je tedy dobré v květnu na zahradě udělat?

  • výsadba hlíznatých rostlin (například mečíky, jiřiny)
  • výsev dvouletek (například divizny, zvonky, hvozdíky)
  • vyvazování malin a ostružin
  • výsev zeleniny ven (například mrkev, brokolice, červená řepa, špenát)
  • výsadba předpěstované zeleniny ven (například rajčata, papriky, okurky)
  • sklizeň některých bylinek (šalvěj, meduňka, kostival)
  • zalévání kvetoucích stromů a jahodníků 

Na některých místech už je možné sklízet první plody, jinde si na úrodu musíme ještě chvíli počkat. Poslední květnový víkend jsem byla na jižní Moravě a měla jsem tak možnost ochutnat první jahůdky, které u mě doma teprve kvetou.

Jak to máte na zahradě vy? Hotovo, nebo jste na něco zapomněli? Díky chladnějšímu počasí budete mít v nadcházejících týdnech příležitost některé věci dohnat. A pokud ne, najde se jiná práce, která vám to vynahradí. Zahrada má být především radost.

Proto nezapomeňte také odpočívat. Sednout si jen tak na lavičku, nebo na deku do trávy, pozorovat dění kolem, užívat si příjemný den. To je skvělá odměna za péči, kterou své zahradě věnujete.

Studený máj – v stodole ráj. Lidová pranostika

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.