fbpx

Zelené hnojení – k čemu je dobré a jak na to

Pokud i vy přemýšlíte, čím zaplnit prázdné záhony po sklizni, vsaďte na zelené hnojení. Teď už z něj sice nebudete mít užitek, ale práce se vám vyplatí hned příští sezónu.

Pokud necháte záhony jen tak ladem, začnou pomalu zarůstat plevelem, což by byla škoda. Navíc budete mít na jaře s jejich přípravou víc práce. Během srpna můžete samozřejmě ještě vysévat různou zeleninu, ale vždycky je dobré alespoň na některé záhony nebo jejich část použít zelené hnojení a podpořit tak bohatou úrodu v příštím roce.

Zelené hnojení je totiž přírodní způsob, jak dodat do půdy organickou hmotu, která je tolik důležitá pro kvalitu půdy, obsah živin i zadržování vody. Na záhony můžete použít i kvalitní hnůj nebo kompost, ale většina zahradníků ho má nedostatek, proto je skvělé, že si můžeme pomoct zeleným hnojením.

Některé druhy můžete vysévat od jara do podzimu, ale většina z nás pěstuje během sezóny plodiny, které chce zužitkovat. Proto je podle mě ideální použít zelené hnojení po sklizni, koncem léta, alespoň na větší polovinu záhonů.

Používají se druhy, které rychle rostou, mají bohatý kořenový systém, čímž kypří půdu a tvoří dostatečné množství hmoty. Tu následně mělce zarýváme do půdy nebo necháme na záhonu jen tak rozkládat.

Odumírající rostlinná hmota podporuje činnost půdních organizmů, které z ní vytváří humus. Aktivní půdní život hraje velmi významnou roli při zúrodňování půdy.

Celou sezónu pěstujeme plodiny, které z půdy postupně odčerpávají živiny, tímto způsobem je zase vracíme zpátky do půdy.

Nejčastěji se používají jednodruhové výsevy, ale můžete použít i směsi, ať už si je rovnou koupíte nebo si směs sami připravíte. Za mě je dobře zvolená směs nejlepším řešením, ale pokud se zeleným hnojením teprve začínáte, vůbec nevadí, pokud použijete jenom jeden druh.

Druhy rostlin, vhodných jako zelené hnojení.

Hořčice a řepka
Oblíbené druhy hodně používané jako zelené hnojení. Je to proto, že mají minimální nároky na stanoviště, zvládají i chladnější oblasti a vyšší polohy. Nejen, že zlepšují kvalitu půdy, ale pokud je necháme vykvést, jsou to skvělé rostliny pro včely. Výsev provádíme v červnu až září, růst je necháme 8 až 12 týdnů. Ideální je vytvořit si z nich směs. Po hořčici nebo řepce, ale není vhodné pěstovat košťáloviny.

Svazenka
Pícnina s opravdu rychlým růstem a vývojem. Na půdní i klimatické podmínky je velmi nenáročná. Dobře zastiňuje půdu, takže zabraňuje výparu a půda se nevysušuje. Také je ideální volbou pro včely a zlepšuje výnosy následných plodin. Výsev provádíme do poloviny září a růst ji necháme 6 až 9 týdnů. Následně můžete vysadit všechny naše plodiny.

Hrách
Díky svému dlouhému kořenovému systému je to skvělé zelené hnojení. Omezuje růst plevelů, vytahuje živiny do vyšších vrstev půdy a navíc váže vzdušní dusík, takže tímto prvkem půdu opravdu obohatíte. Výsev provádíme ideálně do konce srpna a růst necháme 6 – 8 týdnů. Následně ale není vhodné vysazovat znovu luštěniny. Podobně bude fungovat vikev, bob, lupina, nebo jetel.

Pokud máte zcela vyčerpanou půdu, velmi prospěšné je celovegetační zelené hnojení, které pomůže s rekultivací zdevastované půdy. Půdu provzdušní, vytáhne živiny a obnoví půdní aktivitu. K těmto účelům se používá komonice bílá.

Pokud vás zajímají další tipy nebo se chcete podělit o svoje zkušenosti se zeleným hnojením, přidejte se do facebookové skupiny „Budujeme přírodní zahradu“ tady>>, budu se na vás těšit.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře
  1. Mirka Eberlová napsal:

    Zdravím! Používáme zelené hnojení už několik let. Směs kupuji v zahradnictví. Ale jsem ráda, že píšete o působení jednotlivých různých rostlin. To určitě využijeme.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.