fbpx

I včely mají svůj den

Věděli jste, že světový den včel připadá na 20. května? Je tomu opravdu tak, i když teprve od roku 2018. To je zatím poměrně krátká doba, ale důležité je, že se zase o trochu víc, šíří všeobecné povědomí o tom, jak moc jsou včely pro nás lidi důležité.

20. května je světový den včel!

Bylo by však smutné, vzpomenout si na včely jen ten jediný den, kdy je především internet plný různých emotivních fotografií a informací o včelách. Zkuste si třeba za týden vzpomenout a podívat se, zda se na internetu o včelách ještě něco dočtete. Vsadím se s Vámi, že ne (pokud tyto informace nebudete přímo vyhledávat). Přitom jsou pro nás včely životně důležité, každý den, celý rok.

Sama si včelí práce nesmírně vážím, jakožto i práce včelařů. Oba moji rodiče jsou původně včelaři, jejich zahrada je tomu uzpůsobená a vždy plná života. To i přesto, že už se dnes včelám věnuje pouze tatínek, spíše jen pro radost. Zachovat a podporovat toto řemeslo či koníček pro další generace je důležitý úkol. Proto pokud Vás včelaření láká, směle do toho.

Láká Vás včelaření? Pusťte se do toho, je to krásný koníček!

Včely jsou organizmy žijící na této planetě miliony let. Dávají nám med, z kterého se vyrabí další produkty. Především však opylují entomogamní rostliny (rostliny opylované hmyzem). Jednoduše je to velmi důležitý vztah mezi rostlinou a včelou, kdy rostlina ke svému opylení včelu potřebuje a na oplátku jí dává nektar a pyl. Bez opylení by nevznikala celá řada produktů, jež příroda nabízí.

Některé rostliny ke svému rozmnožení opylovače potřebují!

Samozřejmě to nejsou jen včely, které opylují rostliny. Mezi významné opylovače patří například další zástupci blanokřídlého hmyzu, brouci či motýli. Ovšem včely můžeme bezpochyby považovat za nejvýznamnější opylovače, minimálně v našich podmínkách. Mají široké potravní spektrum rostlin, které opylují, a této činnosti se věnují ve velkém počtu.

Jistě Vás teď napadne, že jejich početnost v poslední době značně klesá. To je pravda, ale bohužel to platí o hmyzu všeobecně.

Ne jen v květnu je možné na internetu zahlédnout obrázky mrtvých včel, a to čím dál častěji. Pro mě je to  velmi smutný pohled. Je to totiž problém, který se sám nevyřeší, proto je vhodné na něj upozorňovat i veřejnost, která se ke včelaření běžně nedostane.

Je nutné, aby lidé začali přemýšlet o způsobu, jakým hospodaří. Je to právě člověk, který vědomě či nevědomě včely zabíjí. Používáme příliš mnoho chemie, se kterou se včely nedokáží vypořádat a uhynou. Ať už jsou to velkoplošné postřiky řepkových polí nebo jednotlivé zásahy na našich zahradách.

Je to právě člověk, který včely často nevědomě zabíjí!

Včela je nedílnou součástí ekosystémů, má neuvěřitelný dolet (běžně až několik kilometrů) a snadno se tak stane, že zabloudí i na naši zahradu. Pojďme se zkusit postarat o to, aby včely, které zabloudí právě k nám, měly dostatek potravy, která jim neuškodí – tedy hlavně, aby tuto návštěvu přežily.

Co můžete udělat, pokud chcete včelám trochu pomoct?

  1. Zajistit jim dostatek potravy. Měli bychom na zahradě vysadit dostatek původních rostlin – bylin, keřů i stromů, které kvetou od brzkého jara do podzimu. Zajistíme tak včelám potravu v různých fázích roku.
  2. Vyhýbat se chemii. Ideální je nepoužívat pesticidy ani jiné chemické prostředky. Včely se z takto ošetřené potravy otráví a hynou.
  3. Přidat zdroj čisté vody. Ať už máme na zahrádce mističku s vodou nebo třeba větší jezírko, včely potřebují také vodu.
  4. Pozor na sekání trávy. Na tom také záleží? Ale jistě, pro včely je ideální, pokud budete sekat tzv. mozaikovitě. Pokaždé posekáte jiný kousek zahrady a včelám tak neustále zbydou rozkvetlé květy. Největší výhoda pro Vás bude, že Vám sekání trávy zabere pokaždé jen chviličku.
Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.