fbpx

7 tipů, co si pohlídat při nákupu ovocných stromů

Chystáte se vysadit ovocné stromy, ale nejste si jistí, na co se zaměřit při výběru a na co si dát pozor při nákupu? Mám pro vás 7 základních tipů, které vám to usnadní.

Pomalu se nám blíží čas podzimních výsadeb, které jsou v posledních letech vhodnější, než výsadby jarní. Pokud tedy plánujete pořídit ovocné stromy, nastává ideální období.

Ještě před tím, než vyrazíte do blízkého zahradnictví nebo hobby marketu, měli byste si rozmyslet několik věcí, které by za vás neměl nikdo rozhodovat, protože nezná vaše potřeby.

1) Druh ovocného stromu

Jestli chcete jabloně, hrušky nebo meruňky, to si musíte rozhodnout sami. Stejně tak, kolik místa vyčleníte pro ovocné stromy. Podle místa se potom odvíjí počet kusů, které si můžete pořídit.

U některých druhů potřebujete kvůli opylení dva jedince a některé druhy můžete pěstovat samostatně. Je dobré vědět, které druhy se nesnáší s dalšími rostlinami u vás v zahradě a zda máte vhodné podmínky pro jejich pěstování. Následně si můžete udělat seznam podle preferencí a jít si změřit vyčleněný prostor do zahrady.

Rozhodněte se, které ovocné stromy a kolik kusů od každého druhu chcete v zahradě mít.

2) Odrůda

Ovocné stromy se šlechtí z jediného důvodu – aby měly požadované vlastnosti. To v podstatě znamená, že si můžete vybrat, které vlastnosti jsou pro vás nejdůležitější a podle toho vybírat odrůdu. Různé odrůdy se liší například barvou, velikostí a chutí plodů, ale také odolností proti chorobám, mrazům či dalším vlivům.

Před tím, než půjdete nakupovat, si promyslete, co od stromů očekáváte. Konkrétní odrůdu už vyberete na místě podle nabídky.

3) Velikost

Počet stromků, které budete kupovat musí odpovídat vašemu reálnému místu na zahradě. Tím předejdete tomu, že si budou stromy v budoucnu navzájem konkurovat o zdroje, jako je světlo, voda a prostor.

Ovocné stromy můžete v zásadě sehnat v několika pěstitelských tvarech, které určují výslednou velikost. Buď už mají založenou korunku nebo si pořídíte špičák, kde si korunku založíte sami, ale dodržet danou velikost je důležité.

  • vysokokmen (180 – 220 cm)
  • polokmen (120 – 140 cm)
  • čtvrtkmen (100 – 120 cm)
  • zákrsek (cca 60 cm)
  • keř

Když už máte určitou představu, jaké stromky byste chtěli pořídit, můžete vyrazit na nákupy. Bohužel, ne všechny stromky, které se dostanou do nabídky jsou výstavní, někdy nejsou ani dobře rostlé. Co si tedy pohlídat přímo při koupi?

4) Souměrnost korunky

Velmi důležité, pro dobré vytvoření koruny je její souměrné rozložení. To znamená, že stromek má v ideálním případě jeden dobře vyvinutý hlavní výhon, který je téměř rovný a pět postranních výhonů. Boční větve by měly směřovat každá jiným směrem a při pohledu shora připomínat například paprsky slunce. Jenže tento ideální stav je obtížné v prodejnách najít, takže se alespoň snažte co nejvíc přiblížit tomuto ideálu.

V budoucnu nám budou tyto hlavní a postranní větve tvořit základ celé koruny.

5) Kořenový systém

I kořenový systém je potřeba zkontrolovat. Stejně jako korunka by měl mít jeden hlavní kořen a z něj rostoucích několik bočních kořenů, z kterých postupně vyrůstá jemné kořenové vlášení. Důležité je, aby kořeny nebyly extrémně poškozené. I kořenový systém můžeme ošetřit řezem (například menší poškození na koncích).

Kořenový systém vyživuje celou rostlinu. 

6) Případná poškození

Může se stát, že má stromek drobná poškození na kmínku nebo větvičkách. Mohlo k tomu dojít už ve školce nebo při převozu a nešetrné manipulaci se stromkem. Přes rány mohou do dřeva pronikat různé houbové choroby, stromek musí vynakládat energii navíc na jejich uzavření apod. Proto je ideální zkontrolovat stav stromku a vybrat nejméně poškozený.

Otevřené ranky jsou přímým vstupem pro různé choroby.

7) Důležitý tip na závěr

Nikdy si nenechávejte stromky ostříhat přímo u prodejce, ale udělejte to sami po výsadbě. Proč? Protože většina z prodejců nejsou ovocnáři a řezu ovocných dřevin úplně nerozumí (samozřejmě se najdou výjimky, ale nemám dobré zkušenosti).

Stromek vám často ostříhají, protože ví, že se to udělat musí, ale to je většinou všechno. Možná jen nemají dostatek času pořádně se zamyslet, ale je to váš strom a poroste ve vaší zahradě.

I nejlépe rostlý stromek můžete poškodit špatným řezem. 

To jsou základní parametry, které je dobré si ohlídat, když vybíráte ovocné stromky. Ušetříte si spoustu zbytečných starostí při zakládání korunky i během následné péče o stromek.

Následně je dobré pohlídat si správnou výsadbu, velmi důležité je založení korunky, které se podstatně liší po podzimní a jarní výsadbě. Pravidelná zálivka nově vysazených dřevin je samozřejmostí.

Nejčastější chybou zahrádkářů je, že vysadí stromek a s řezem čekají až na někdy později. Většinou je to proto, že úplně neví, jak správně řez provést a bojí se, aby stromkům spíše neuškodili.

Jenže naučit se základní pravidla řezu ovocných dřevin není až tak těžké, jak se může na první pohled zdát. Proto jsem připravila online kurz Řez ovocných dřevin s možností navazující praxe u nás v zahradě. Právě teď spouštíme předprodej 2. ročníku kurzu, který bude za zvýhodněnou cenu probíhat až do 30. 9. 2023.

Jestli zrovna vybíráte ovocné stromy a chcete se naučit, jak se starat nejenom o ty nově vysazené, ale i o stromy staré nebo stromy v nejlepších letech, neváhejte a přidejte se právě teď.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.