fbpx

O projektu 

ZE SRDCE PŘÍRODĚ

Pokud chcete přírodě pomáhat, jen úplně nevíte jak na to, jste tady správně. Ukážu Vám, jakým způsobem podpořit přirozené přírodní procesy, a tím zlepšovat životní prostředí na své zahrádce. 

Autorka projektu

Jmenuji se Petra Linhová a brzy to bude deset let, co se věnuji biologii a ochraně přírody. Vždy jsem obdivovala staré a památné stromy, ráda chodila do lesa a proháněla se po rozkvetlých loukách. Mám ráda chvíle, kdy se zastavím a užívám si krásy přírody. 

Když jsem byla malá holka, trhala jsem kytičky, pozorovala mravence nebo jsem nosila mamince žížaly. Všechno mě zajímalo. Moje dětská zvědavost mě nakonec zavála ke studiu ekologické a evoluční biologie, následně k ekologii rostlin.

Tím skutečně začala moje cesta k pochopení různých přírodních souvislostí. Naučila jsem se, že všechno není v přírodě tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Víc se dívám kolem sebe. Díky tomu už neberu přírodu jako samozřejmost.

K tomu jsem taky máma dvou úžasných rošťáků. Jsem zastánkyní přirozených porodů, protože věřím, že to, jak přicházíme na svět nás také ovlivňuje.

Ráda hraju na klavír a čtu knihy. Třídím odpad, buduju vlastní přírodní zahradu a předávám své znalosti a zkušenosti dalším lidem, kteří chtějí přírodě trochu pomáhat.

Vznik projektu

Projekt Ze srdce přírodě vznikl díky myšlence, že opravdu každý může pro přírodu něco udělat. 

Když se podíváme 20 let zpátky, ekologie se až tak moc neřešila. Všichni běžně používali plastové tašky a koupit si na fesťáku pivo do plastového kelímku bylo úplně „normální“.

Ještě dnes se setkáte s názorem, že příroda tu přeci byla už dávno před námi, a že na tom, jak se k ní chováme, nezáleží. S názorem, že jeden člověk nic neovlivní.

Lidé chemicky ošetřují své zahrádky, nakupují takto ošetřené potraviny, a když jim není dobře, zaběhnou si do lékárny. Honí se za štěstím, ale neudělají si ani chvilku, aby mu šli naproti.

Příroda kolem nás není samozřejmostí.

Především díky tomu, že pracuji v ochraně přírody, jsem poznala spoustu lidí, kteří už přemýšlí jinak a na přírodě jim skutečně záleží. Často by pro ni chtěli něco udělat, jen vlastně neví jak. Mají zažité, že sami nemůžou nic změnit.

Právě proto vznikl tento projekt. Aby ukazoval lidem, jak jednoduše vyrazit přírodě naproti, a že nejjednodušší je začít u sebe doma.