fbpx

Proč mít přírodní zahradu a co to vlastně znamená?

Představte si zahradu, kde od rána do večera prozpěvují ptáci, poletují motýli, všude je plno barevných květů.

Máte zde své místo k relaxaci, pozorování a poznávání. Užíváte si její krásu a pestrost.

V sezóně můžete z kuchyně vyběhnout pro bylinky, které rostou přímo pod oknem a pro čerstvou, vlastní zeleninu plnou vitamínů. Od jara až do podzimu je plná zdravých plodů a ovoce.

V takové zahradě není potřeba žádná chemie, není v ní nevyužitý odpad a navíc se o ni nakonec nemusíte ani moc starat. Přesně taková může být přírodní zahrada.

Co to ale ta přírodní zahrada (ekologická zahrada/zahrada blízká přírodě) je? Taky na tyto pojmy narážíte čím dál častěji, ale vlastně ani nevíte, co přesně si pod názvem představit?

Možná Vás to spojení ekologie a zahradničení dokonce trochu odrazuje?

Moje oblíbené spojení pro takovou zahradu je „zahradničení v souladu s přírodou“.

Většinu ekozahrádkářů spojuje několik věcí – snaha vyhnout se chemii v potravinách, pěstovat vlastní ovoce a zeleninu, láska k přírodě a snaha žít s ní více či méně v souladu. Příroda je totiž nejlepším učitelem, a pokud s ní spolupracujeme, může nás mnohé naučit.

Ještě pořád se můžeme setkat s názorem, že o přírodní zahradu není proč stát. Je neuklizená, zarostlá kopřivami a bodláky, plná zbytků dřeva a nepořádku.

Jenže přírodní zahrada může mít mnoho tváří. Její součástí mohou být romantické záhony plné okrasných rostlin, klasické užitkové záhony nebo klidné místečko k našemu odpočinku. Bývá krásná i užitečná zároveň.

Jistě sem patří i neuklizené kouty plné listí a dřeva, ale to jen z toho důvodu, že nabízejí životní prostor pro velké množství užitečného hmyzu, ale i pro větší živočichy jako jsou ptáci či ježci.

Cílem přírodní zahrady je kromě našeho užitku také užitek pro přírodu samotnou.

Barevné květy potěší naše oko a zároveň nabídnou potravu opylovačům. Plody, které nestihneme zpracovat, zůstanou přes zimu v zahradě jako obživa pro ptáky. Bioodpad znovu zužitkujeme a dešťovou vodu se snažíme využít na maximum.

Přírodní zahradničení je o rovnováze. Dáme-li své zahradě šanci, bude se snažit fungovat jako kterýkoliv jiný ekosystém. A ekosystémy jsou stabilní jen tehdy, jsou-li v rovnováze.

Stabilní zahrady nedocílíme hned, je to práce na několik let a chce to notnou dávku trpělivosti. Ta se vám však brzy vyplatí.

Používáním pesticidů a umělých hnojiv si lidé urychlují cestu, jenže tato cesta ne vždy končí vítězstvím. Vždyť přeci nemůžeme čekat, že z půdy plné škodlivých látek vyroste zdravá zelenina.

Možná vás překvapí, kolik užitečných živočichů se do zahrady nastěhuje, když přestanete používat chemii. Právě tito pomocníci pomáhají v zahradě nastolit potřebnou rovnováhu.

Díky tomu je přírodní zahrada odolnější vůči škůdcům a různým chorobám. A co je hlavní – máte jistotu, že je vaše sklizeň vždy zdravá, plná vitamínů a bez škodlivých látek. Tedy skutečně prospěšná a výživná pro vaše tělo.

Ať už je důvodem k založení přírodní zahrady cokoliv, platí i zde určitá pravidla. Jsou to vcelku jednoduché principy – nepoužívat pesticidy, nepoužívat umělá hnojiva a nepoužívat rašelinu.

Tyto základní principy přírodní zahradničení definují, bez nich se o přírodní zahradě bavit nemůžeme. Na první pohled se to může zdát obtížné, ale ráda vám ukážu jak na to v e-booku pro začínající ekozahrádkáře.

Následně se v přírodních zahradách sleduje celá řada kritérií, abychom ji opravdu mohli označit za přírodní.

Také je dobré mít na paměti, že v přírodních zahradách spolu vše souvisí. Rostliny i živočichové jsou spolu propojeni a mohou dohromady tvořit stabilní společenstvo, které je v zahradě tolik žádoucí.

Díky tomu máme totiž méně práce. Spojí se tak příjemné s užitečným a péče o zahradu vám zabere mnohem méně času, než byste si možná mysleli.

Podpora biologické rozmanitosti a zajištění přirozeně stabilního ekosystému je v podstatě hlavní myšlenkou přírodního zahradničení. Čím je přírodní ekosystém druhově pestřejší, tím je stabilnější.

Proto by mezi rostlinami měly být zastoupeny především původní druhy. Na ty jsou nejčastěji vázány naše domácí druhy živočichů. Ideální je, aby jich bylo v zahradě co nejvíce a abychom podpořili všechna patra (bylinné, keřové i stromové). Většina původních rostlin může být velmi užitečná nejen pro živočichy, ale i pro nás.

Druhům nepůvodním se nemusíte nutně vyhýbat, ale je dobré dát si pozor na ty, které by případně mohly naše původní druhy omezovat nebo dokonce škodit našim domácím živočichům.

V přírodní zahradě je kladen velký důraz na přírodu a přirozenost, tedy na pěstování původních druhů rostlin a vytváření příležitostí pro volně žijící živočichy a plané rostliny.

Možná si říkáte, že je toho tolik, co byste měli vědět. Založení přírodní zahrady Vám najednou připadá příliš náročné. Obzvlášť pokud ta Vaše momentálně nesplňuje skoro žádná kritéria, kterých je navíc tolik, že stejně nevíte, kde začít, takže to nakonec odložíte na neurčito.

Pokud Vás ale přírodní zahradničení skutečně láká. Pokud víte, že ve své zahradě chemii nechcete. Víte, že chcete dát přednost přírodě a zdravým potravinám před snadnou cestou. Potom věřím, že se vše potřebné postupně naučíte.

Důležité je začít včas plánovat. Zimní období k tomu přímo vybízí. Brzy z jara (ale i na podzim) je nejlepší pustit se do akce a v létě si už můžete užívat vytoužené plody vaší práce. 

Není to tak složité, jak se může na první pohled zdát. Pusťte se do plánování ještě dnes. S mým pomocníkem vám to půjde skoro samo.

Pěvně věřím, že až Vaše zahrada začne ožívat a Vy si v klidu na lavičce budete vychutnávat bzučení včel, pozorování mladých ptáků a vlastí „bio“ ovoce, budete na sebe pyšní, jaký krásný kus práce jste pro sebe a pro přírodu udělali, jaké příjemné místo jste vytvořili.

Přeji Vám, aby pro Vás práce na zahradě byla radostí a relaxací, a také, abyste dosáhli svého vysněného cíle. Možná jím je právě zahrada bez škodlivých látek, plná kvetoucích rostlin a užitečných živočichů. Možná jím je právě přírodní zahrada.

Pokud Vás myšlenka vlastní přírodní zahrady zaujala, chtěli byste postupně vědět víc a možná se i virtuálně potkat a popovídat si s podobně smýšlejícími lidmi, přidejte se do mojí uzavřené FB skupiny „Budujeme přírodní zahradu„.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře
  1. VLAĎKA napsal:

    Přírodní zahrada mne velmi zajímá

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.