fbpx

Červenec

Léto. Slunce. Dovolená. Voda. Ovoce. Odpočinek. Opalování.

Když se řekne červenec, okamžitě si vybavím prázdniny a letní dovolenou. Asi to mám pořád zažité ze školních let. 

Nejraději jsem v té době jezdila k moři. Jsem ten typ, co si na pár dní potřebuje lehnout na slunce s knížkou v ruce a dobít baterky. Ráda plavu, takže to pravidelně prokládám touto aktivitou.

Po čase už se ale začínám trochu nudit,  vždycky proto ocením nějaký výlet a s nadšením prozkoumávám okolí. Kromě přírody si užívám i historická místa.

Za poslední roky ovšem objevuji hlavně krásy české přírody a historii našich měst. Je tady tolik úžasných míst, která člověk snad ani nemůže stihnout procestovat. 

Letos jsme pro rodinou dovolenou zvolili samotu na okraji lesů a luk. Ubytovali jsme se na chalupě v Novohradských horách. Nerušeně jsme tak mohli relaxovat uprostřed přírody. Musím říct, že jsem si opravdu odpočinula a přišla na jiné myšlenky.

S červencem přichází vrchol léta. Dočkali jsme se tropických teplot, ale také pravidelných bouřek. Na dovolené jsem se opět ujistila, že kus divoké přírody je přesně to, co doma potřebuji.

Luční kvítí je plné motýlů a barev. Vzrostlé stromy poskytují vytoužený stín během horkého dne. Ptačí zpěv a zvuk potůčku je příjemným zpestřením.

Jak toho ale doma docílit? Přírodě se asi nejvíce podobají přírodní zahrady, protože se přírodou v podstatě inspirují. Není nic těžkého zakomponovat do své zahrady pár prvků právě té přírodní. Uvidíte, že se Vám to zalíbí.

Přírodní zahrada je totiž plná barev a života. Nepotřebuje tolik péče a v některých částech se o ni vůbec starat nemusíte. Třeba všelijaké barevné trvalky a letničky, které zahradu počátkem léta doslova rozzáří, si určitě zamilujete.

Neznamená to, jak si mnozí ještě stále představují, že budete mít jen divoký neudržovaný porost. Přírodní zahrady umí být velmi estetické.

K červenci také neodmyslitelně patří hojnost ovoce a zeleniny. Konečně můžeme na zahradě ve velkém sklízet to, co jsme si zasadili. Všude je plno jahod, malin, třešní, rybízu, meruněk a mnoho dalšího.

Různé ovoce a bylinky se skvěle hodí do domácích limonád, které jsou velmi osvěžující, a proto je mám tak ráda.

Ani během léta bychom však neměli zapomínat o zahradu pečovat. Samozřejmostí je sklizeň, ale co ještě je v červenci na zahradě dobré udělat?

  • výsadba bramboříků a ocúnů
  • výsev dvouletek
  • hnojení letniček
  • dostatečná zálivka během sucha (letničky, trávy, keře, mladší stromky, zelenina atd.)
  • rozmnožování a výsadba nových jahodníků
  • sklizeň ovoce a zeleniny (třešně, jahody, rybíz, maliny, borůvky atd.)

Co červenec neuvaří – srpen nedopeče. Lidová pranostika

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.