fbpx

Červenec – co kdo zasel, to taky sklidí

S červencem přichází vrchol léta. Téměř jistě se dočkáme tropických teplot, ale také pravidelných bouřek. Záhony jsou plné zeleniny a kvetoucích rostlin, na stromech dozrává ovoce.

Já si okamžitě vybavím prázdniny a letní dovolenou. Asi to mám pořád zažité ze školních let. 

Nejraději jsem v té době jezdila k moři. Jsem ten typ, co si na pár dní potřebuje lehnout na slunce s knížkou v ruce a dobít baterky. Ráda plavu a s nadšením prozkoumávám okolí.

Poslední roky ovšem objevuji hlavně krásy české přírody a historii našich měst. Je tady tolik úžasných míst, která člověk snad ani nemůže stihnout procestovat. 

V roce 2021 jsme pro rodinou dovolenou zvolili samotu na okraji lesů a luk. Ubytovali jsme se na chalupě v Novohradských horách. Nerušeně jsme tak mohli relaxovat uprostřed přírody. Musím říct, že jsem si opravdu odpočinula a přišla na jiné myšlenky.

Navíc jsem se opět ujistila, že kus divoké přírody je přesně to, co doma potřebuji.

Luční kvítí je plné motýlů a barev. Vzrostlé stromy poskytují vytoužený stín během horkého dne. Ptačí zpěv a zvuk potůčku je příjemným zpestřením.

Jak toho ale doma docílit? Přírodě se asi nejvíce podobají přírodní zahrady, protože se přírodou v podstatě inspirují. Není nic těžkého zakomponovat do své zahrady pár takových prvků. Uvidíte, že se Vám to zalíbí. Více se o nich dočtete v článku zde.

Přírodní zahrada je totiž plná barev a života. Nepotřebuje tolik péče a v některých částech se o ni vůbec starat nemusíte. Třeba všelijaké barevné trvalky a letničky, které zahradu počátkem léta doslova rozzáří, si určitě zamilujete.

Neznamená to, jak si mnozí ještě stále představují, že budete mít jen divoký neudržovaný porost. Přírodní zahrady umí být velmi estetické. Jak začít s přírodní zahradou zjistíte tady.

K červenci také neodmyslitelně patří hojnost ovoce a zeleniny. Konečně můžeme na zahradě ve velkém sklízet to, co jsme si zasadili. Všude je plno jahod, malin, třešní, rybízu, meruněk a mnoho dalšího.

Různé ovoce a bylinky se skvěle hodí do domácích limonád, které jsou velmi osvěžující, a proto je mám tak ráda.

Ani během léta bychom však neměli zapomínat o zahradu pečovat. Samozřejmostí je sklizeň a dostatečná zálivka, ale pořád je možné vysít některé druhy, i když to většina lidí nedělá. Co tedy v červenci na zahradě dělat?

  • výsev červené řepy, keříčkových fazolí, květáku, mrkve, rukoly či ředkviček
  • výsev bazalky a kopru
  • výsadba bramboříků a ocúnů
  • výsev dvouletek
  • hnojení letniček
  • dostatečná zálivka během sucha (ideálně ráno nebo večer, aby rostliny v horkém dni neutrpěly teplotní šok)
  • vyvazování rajčat k tyčkám a vyštipování zálistků
  • rozmnožování a výsadba nových jahodníků
  • sklizeň ovoce a zeleniny (třešně, jahody, rybíz, maliny, hrášek, cukety, rajčata, kedlubny atd.)
  • Po odplození řez rybízu, angreštu a josty

Co červenec neuvaří – srpen nedopeče. Lidová pranostika

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.