fbpx

Červen


Slunce. Léto na blízku. Jemný deštík, nebo taky pořádná bouřka. Rozkvetlé zahrady. Červen nám dává ochutnat první plody a možnost objevovat krásy přírody.

Ten letošní červen nám začal vyloženě letně. Vysoké teploty střídá letní déšť, aby se trochu pročistil vzduch, a hned se zase vrací sluníčko a dlouho očekávané teplo

Pro někoho je toho tepla trochu moc. Já si ale takové počasí vyloženě užívám. Po chladném jaru si vyhřívám kosti a snažím se načerpat trochu vitamínu D.

Ten je ostatně docela složité získat jinak, než vystavováním se slunečním paprskům. Našemu tělu je prospěšný především pro správné vstřebávání vápníku. Ovlivňuje například i náš imunitní systém.

Takže hurá na zahradu, ať uděláme taky něco pro svoje zdraví. Je jedno jestli lenošíte, pracujete, nebo sklízíte plody své předchozí práce.

Červen je čas růží, máků, orlíčků, pláménků, kopretin a dalších úžasných rostlin. Je to čas růstu a postupného dozrávání plodů, na které se většinou nejvíc těšíme. Já se momentálně nemůžu dočkat, až mi vyrostou a zčervenají třešně, zatím jsou úplně zelené a miniaturní.

Takové jahody už jsou většinou k mání, i když je jejich dozrávání letos posunuté. Někde si ještě musí počkat. U nás například pořád kvetou, a našla jsem konečně pár malinkých, zelených.

No a ty lesní, které mi dělají radost v jednom koutě zahrady, mi manžel omylem posekal, takže z nich letos nebudu mít skoro nic.

Je mi to dost líto, protože je mám z nějakého důvodu radši než ty pěstované. I když jsou menší a musíte jich nasbírat plnou hrst, aby z toho vaše chuťové buňky vůbec něco měly.

Navíc se v tom podrostu hůř sbírají. Jenže právě proto, že jsou skvělým zahradním překvapením, mi připadají tak nějak lahodnější. Máte to taky tak, nebo si dáte raději jednu pořádně velkou vypěstovanou jahodu? 

Mimo zahradu můžeme opět vidět ohromná žlutá pole kvetoucí řepky. A pro mé oko mnohem příjemnější rudé moře červených máku.

To je období, kdy je dobré dát si trochu pozor na včely, neboť jejich bodnutí bolí po máku o hodně víc, než normálně. Alespoň moje mamka to vždycky říká, já to naštěstí nikdy na vlastní kůži nezažila.

No a pokud nejste zrovna člověk, který rád lenoší na slunci, a nechce se Vám ani nečině čekat na úrodu, tak přesně pro Vás mám na závěr jako vždy, několik tipů, jak o tu svojí zahrádku pečovat.

Co je tedy vhodné dělat v červnu na zahradě?

  • odstranění odkvetlých květů trvalek (znovu pokvetou)
  • výsadba letniček (těch náročnějších na teplo)
  • řez listnatých keřů (tvarované živé ploty)
  • sklizeň jahod
  • sklizeň některých druhů zeleniny a bylinek
  • vyštipování postranních výhonů u rajčat
  • zalévání zejména nově vysazených rostlin (podle počasí)
  • zalévání stromů a zeleniny (podle počasí)

Nezapomeňte myslet také na přírodu. Pro ptáky se hodí pítka/koupátka, ocení je obzvlášť v horkých dnech. A pro hmyz bude nejlepší, pokud budete mít na zahradě dostatek kvetoucích rostlin, což by v této době neměl být problém.

Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září. Lidová pranostika.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.