fbpx

Březen

Zbytky sněhu. Občas mráz. Jindy déšť. Taky slunce. Začínající jaro. Končící zima. Jarní počasí. Zimní počasí. Ano, v březnu to bývá jako na houpačce.

Pro mě to v březnu pořád ještě není ono. Počasí bývá chladné, takové vlezlé a večer je zima. Už bych se nejraději viděla celé dny venku. Moc si užívám, když si po práci zaslouženě sednu, a jen tak se rozhlížím kolem. Můj muž zase hrozně rád opéká špekáčky, hezky s pivem v ruce. Také jsme hned 1. března využili náznak pěkného počasí a rychle si udělali ohýnek.

Také se po dobře odvedené práci rádi něčím dobrým odměníte?

Jenže na práci na zahradě to pro mě ještě nebylo. I když se u toho člověk zahřeje, často mi bývá zima a věčně mívám studené ruce a nohy. Proto si raději počkám, až bude o pár stupínků víc. Úplně nejraději mám, když je kolem dvaceti stupňů, takové teploty ale v březnu většinou neočekávám a zahrada do května nepočká.

Ovšem pokud sluníčko vyleze z poza mraků, to je jiná. Už má celkem sílu a skrz zbytky sněhu se za ním začínají vytahovat různé cibuloviny. Kromě sněženek, které jsme mohli najít už během února, třeba šafrány (neboli krokusy), ladoňky a později také první tulipány. To potom pravidelně chodím kontrolovat, jestli jejich lístečky zase o kousek poporostly.

Nejraději mám asi šafrány. To kvůli mojí mamince. Společně je každý rok obdivujeme na její zahradě. Byly proto prvními rostlinkami, které jsem ještě s pár tulipány vysadila na své zahradě, i když tam zatím nešlo pořádně nic dělat. Teprve jsme opravovali vnitřek domu a venku byla všude suť a stavební materiál. A taky že jsem šafránům pěkně zavařila (o tom si můžete přečíst krátký příběh tady).

Běžně je ale březen, pro většinu zahrádkářů, příslibem toužebně očekávaného jara. Už to není jen o plánování a kontrole, ale můžeme se konečně pustit do pořádné práce. I když se mi do toho úplně nechtělo, začala jsem tím, že jsem uklidila zbytky listí z míst, kde pokvetou jarní cibuloviny (právě proto, abych mohla sledovat, jak rostou).

Také chodíte jarní rostlinky pravidelně kontrolovat?

Jste na tom lépe než já a teploty jen lehce nad nulou Vás od práce na zahrádce neodradí? Následující aktivity byste neměli příliš odkládat. Vždy samozřejmě záleží na počasí.

  • výchovný řez keřů a ovocných stromů
  • výsadba nových stromů a keřů (spíše až koncem měsíce nebo i později podle počasí)
  • odstranění loňských seschlých zbytků trvalek (v zimě sloužily jako přirozená ochrana podzemních částí před mrazem a taky jako parádní úkryt pro menší živočichy)
  • výsadba odolných trvalek
  • výsev letniček
  • výsadba kapradin (k tomu je jaro ideální)

Pokud máte nejraději vlastní zeleninu, tak jistě víte, že na tu už je také čas. A když s jejím pěstováním chcete teprve začít, zkuste třeba následující klasiku.

  • výsev semen ven (například ředkvičky, hrách, mrkev)
  • výsev semen doma (například rajčata, papriky, kedlubny)

Jestli se chystáte některé dřeviny rovnou kácet, máte v březnu poslední šanci. I stromy, které už na tom nejsou zdravotně dobře, by se měly kácet jen mimo vegetační sezónu, což je právě do konce března. Více se můžete dozvědět v článku, který se věnuje přímo kácení dřevin.

Věřím, že si začátek jara i přes současnou situaci užijete. Teplejší počasí, slunečné dny a trocha příjemné práce nám jistě zlepší náladu.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.