fbpx

Síla přírody

Dnes bych se s Vámi chtěla podělit o kratičký příběh rovnou z mojí zahrady.

Teď na jaře to budou dva roky, co jsme koupili starší domek, který jsme se rozhodli celý zrekonstruovat. Bohužel pro mě to znamenalo, že jsem se na zahradě nemohla ihned realizovat, neboť se tam postupně vyvážel a hromadil různý nepotřebný materiál. Co Vám budu povídat, ani teď to zdaleka není ideální.

Jenže já jsem člověk netrpělivý, všechno bych chtěla ideálně hned, i když moc dobře vím, že na některé věci si jednoduše musíme počkat. Stejně mi to nedalo a hned na podzim jsem nakoupila alespoň několik tulipánů, narcisek, modřenců a šafránů. Zasadila jsem si je na dvě dobře viditelná místa a těšila se, že následující jaro budeme mít radost z prvních květů a časem si je přesadím na vhodnější stanoviště.

To jsem samozřejmě netušila, že se začátkem roku bude vyvážet z domu hromada sutě přímo na místo se zasazenými šafrány. Když jsem to zjistila, bylo mi to líto, ale pořád jsem tak nějak doufala, že se nepořádek stihne do jara odklidit. Nestihl. Smířila jsem se s tím, že si na šafrány budu muset počkat na přes rok, a radovala jsem se alespoň z rašících tulipánů a modřenců.

O to větší jsem měla radost, když jsme v březnu procházeli kolem a můj muž si všiml oranžového květu deroucího se zpod sutě. Nechtěla jsem tomu věřit, však byla naházená dost do výšky. I tak jsem se pustila do odklízení v místě kolem prvního květu. Výsledek mě vyloženě nadchl, protože jsem objevila asi patnáct trsíků a u několika z nich se druhý den vyklubal i květ. Na fotkách můžete vidět, jaké měly rostlinky podmínky a jakou měly sílu si s takovými podmínkami poradit.

Jinde už byly šafrány v plném květu nebo dokonce odkvetlé, ale ty moje si musely prodrat cestu ke světlu a nakonec se jim to s malou pomocí podařilo. Letos už mají podmínky o poznání příznivější, hezky rostou a brzy opět krásně rozkvetou.

A co z toho plyne?

Příroda si umí poradit. Je skutečně silná, nepodceňujme ji. Raději přemýšlejme, jak jí můžeme pomoct. Snažme se, abychom alespoň tam, kde můžeme, zlepšovali podmínky pro život rostlinživočichů, oni nám na oplátku budou dělat každý den radost.

PS: Taky si dávejte pozor, kam co sázíte 😉  

 

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.