fbpx

Kácení dřevin na zahradě – potřebuji povolení?

Máte na zahradě strom, který potřebujete pokácet, ale nevíte, jestli potřebujete povolení? Nebo strom možná kácet nechcete, ale myslíte si, že je to potřeba?

Občas zahrada vyžaduje nejen novou výsadbu, ale i kácení dřevin. Abyste měli vše právně v pořádku, sepsala jsem pro vás nejčastější případy, kdy je nutné vyřídit povolení ke kácení na vlastním pozemku.

Zima je totiž ideálním obdobím na obchůzku zahrady s následným plánováním změn a úprav. Slunečné dny k tomu přímo vybízejí. Pro mě jsou příjemným zpestřením zimního období, kdy trávím mnohem více času doma.

Většina lidí má právě v tomto období čas na věci, které během zahradnické sezóny odkládali na neurčito.

Také jste si vzpomněli, že už je na čase řešit přerostlé stromy, které překážejí nebo dřeviny, které na tom zdravotně nejsou úplně dobře? Jenže už si nejste jistí, jestli ke kácení náhodu nepotřebujete povolení, natož kde vlastně o kácení požádat a jak by měla taková žádost vypadat?

Ovocné stromy a dřeviny menší než 80 cm v obvodu (ve výšce 130 cm) můžeme kácet bez povolení.

Nejprve bych chtěla připomenout, že i staré a mrtvé dřevo má na zahradě své místo. To prosím nechápejte tak, že bych chtěla, abyste měli na zahradě nebezpečné stromy. Myslím tím, že někdy je po odborném zásahu možné bezpečně zachovat i strom, který na první pohled nevypadá ideálně. Pokud k němu navíc máte určitý vztah, určitě stojí za pokus ho zachránit.

I staré stromy mohou po ošetření bezpečně zůstat na svém stanovišti.

Stejně tak mrtvé dřevo. Pro spoustu organizmů je skvělé, pokud si kousek káceného stromu necháme na zahrádce jen tak ležet. Je to jednoduchý způsob, jak zvýšit biodiverzitu v zahradě.

Teď už k samotnému kácení. Kdy potřebuji povolení? 


  • Pokud se nejedná o ovocný strom, který má obvod větší než 80 cm (měřeno ve výšce 130 cm nad zemí).
  • Pokud se jedná o zapojené porosty větší než 40 m².
  • Pokud jsou dřeviny součástí VKP (významného krajinného prvku).
  • Pokud se jedná o stromořadí.
  • Pokud se jedná o památný strom nebo je dřevina součástí chráněné oblasti.

Kácení dřevin by mělo probíhat mimo vegetační sezónu, což se obecně počítá od začátku listopadu do konce března. Povolení ke kácení dřevin vydává příslušný obecní úřad na základně Vaší žádosti. Ze zákona má úřad na vyřízení každé žádosti 60 dní, s tím je nutné počítat.

Pokud chcete kácet koncem března, je ideální podat si žádost nejpozději koncem ledna. Některé úřady mohou být samozřejmě rychlejší, ovšem pokud si podáte žádost až v březnu, není příliš pravděpodobné, že strom stihnete pokácet.

Kácení dřevin probíhá do konce března, vyřízení žádosti může trvat i 60 dní.

V rozhodnutí o kácení se můžete setkat s uložením náhradní výsadby. Není to nic neobvyklého. Jejím cílem je kompenzace ekologické újmy, která vznikne pokácením dřeviny. Většinou se ukládá i s následnou péčí v maximálním rozsahu, což je pět let.

Co musí obsahovat žádost?


  • Oznáčení katastrálního území, číslo parcely a zákres.
  • Doložení vlastnického práva.
  • Specifikace kácených dřevin (rod, druh, počet a obvod kmene).
  • Důvod žádosti.

Podle zákona o ochraně přírody a krajiny máme ještě další pravidla pro kácení dřevin mimo les. Za určitých podmínek je například možné kácet ze stavebních důvodů nebo lze v některých případech kácení pouze oznámit.

Podrobné informace o kácení dřevin mimo les, rady jak kácení předcházet a také další informace s kácením související (vzor žádosti, náhradní výsadby, staré stromy, ošetření dřevin, odvolání, případné pokuty, sousedské vztahy atd.) najdete v mém KOMPLETNÍM PRŮVODCI KÁCENÍM DŘEVIN.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.