fbpx

Trávník v přírodní zahradě

Možná Vás hned napadlo, že zrovna trávník máte na zahradě super. Je to úplně obyčejná věc a není na něm co zlepšovat. Jenže pokud chcete jít cestou přírodních zahrad, právě trávník je velice důležitým prvkem.

V mnoha zahradách zabírají travnaté plochy klidně polovinu a více z celé jejich rozlohy. Pokud se jedná o luxusní, na krátko střižený anglický trávník, možná se majitel blýskne před sousedy a návštěvou, ale na zvířata moc dojem neudělá. Je to taková „zelená poušť“, kde nemají co jíst, ani se kde schovat.

Jde to naštěstí dělat i jinak

Někteří teď možná namítnou, že příroda je krásná věc, ale oni přece musí po své zahradě taky chodit a něco z ní mít. Nemůže tam být jenom džungle kolem dokola (tak si někteří lidé přírodní zahrady stále představují).

Ale ani tak to být nemusí

Opravdu je možné mít takový trávník, který bude pro přírodu užitečný, a zároveň tam s klidem pustíte hrát děti.

Není totiž trávník jako trávník

Trávník z jednoho druhu rostlin není přirozený a na jeho údržbu musí člověk vynaložit mnoho námahy, času a hlavně vody. Ideální je proto pestrý trávník, který podporuje druhovou rozmanitost na naší zahradě.

V dnešní době není žádný problém sehnat nejrůznější travní směsi, které jsou tvořeny pro rozmanité účely. Díky tomu může být v každém koutě zahrady jiný porost. Jednoduše si vyberete směs, která bude mít vlastnosti korespondující s účelem využití.

Jen je dobré dát si pozor na druhové složení, obzvlášt pokud bydlíme kousek od volné přírody. Ideální je, pokud se směs skládá z původních druhů rostlin, abychom nerozšiřovali nepůvodní druhy po okolí. Platí to zejména v případě, kdy chceme použít směs pro květnaté louky.

Pro pochozí plochy, které chcete nebo potřebujete udržovat nízké, se hodí různé druhově bohaté travní směsi, ideálně s příměsí jetelovin nebo bylin. Takový trávník můžete pravidelně sekat, ale třeba zjistíte, že se Vám líbí, když ho místy necháte poporůst.

Směs s ještě větším podílem bylin můžete na výše zmiňované části navázat. Nemusíte ho sekat tak často a za odměnu můžete sbírat různé druhy léčivek přímo u sebe na zahradě. Důležitým faktorem je prostředí. Na své zahrádce máte jistotu, že nebudou byliny obsahovat nežádoucí škodlivé látky.

Takzvaný jedlý trávník, je takový trávník, kde většinu rostlinek v něm rostoucích lze jíst. Mohou zde růst i různé léčivé bylinky.“

V jiném koutě by se Vám mohla líbit květnatá louka. Tyto směsi obsahují asi 10 – 25% bylin, zbytek tvoří traviny a jeteloviny. Většinou jsou druhově bohaté (40 – 50 druhů rostlin). To ocení především hmyz, ale také děti. Stejně mají největší radost, pokud mohou pozorovat různé brouky a motýli, nebo pokud mohou natrhat mamince barevnou kytičku do vázy.

„Květnatá louka nesmí chybět v žádné přírodní zahradě. Pro její údržbu spotřebujete mnohem méně vody, o chemických látkách nemluvě.“

Nakonec do míst, kam nepotřebujete chodit, si přidejte letničkový výsev. Na trhu je velká nabídka. Vybrat si můžete podle oblíbené barvy, nebo třeba výsledné výšky porostu. Krásný květinový koberec může mít výšku přibližně od patnácti centimetrů až do jednoho metru. Záleží čistě na Vašich preferencích, během léta ho bude obdivovat každá návštěva.

„Prostředí druhově rozmanitého porostu bez chemie, láká druhově bohaté populace hmyzu, ptáků a dalších zástupců živočišné říše. Krátce střižený trávník, navíc ještě chemicky ošetřovaný, neposkytuje těmto organismům potravu, ani útočiště.“

Nový trávník

Pokud plánujete trávník teprve založit, stejně vám to nějaký čas zabere. Mě to letos čeká na jedné části zahrady také. U nás je plocha budoucího trávníku momentálně plná kamení a zbytků stavebního materiálu, takže si jí budu muset v první řadě pořádně uklidit.

Travních směsí mám vybraných hned několik, což mi také zabralo nějaký čas, ale bude to stát za to. Náš pozemek je hodně svažitý, někde ho urovnáme, jinde necháme, protože mám ráda členitost a různá zákoutí.

Půda by se měla prokypřit, případně pohnojit a pro zlehčení můžeme přidat písek. Při výsevu záleží na klimatických podmínkách. Nemělo by být ani příliš horko, ani příliš zima, proto se doporučuje trávník zakládat na jaře nebo na podzim.

Výsev do půdy lehce zapravíme hráběmi. Půda po výsevu nesmí zcela vyschnout, takže si ze začátku budeme muset dát práci a pravidelně kropit, aby byla půda stále vlhká.

Než se trávník hezky zahustí, je dobré ho pravidelně sekat, ale nesmí být ani příliš krátký. Následně už to s tím sekáním nemusíte přehánět. Ano, i na sekání trávníku v přírodní zahradě záleží. Především opylovači budou nadšení, pokud budete sekat tzv. mozaikovitě. Pokaždé posekáte jiný kousek zahrady a jim tak neustále zbydou rozkvetlé květy. Velká výhoda pro Vás – sekání bude vždycky hotové raz dva.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.