fbpx

Srpen – čas sklizně a radosti

Vrchol léta. Konec prázdnin. Přicházející podzim. Slunce a letní bouřky. Přesně tak si vždycky představím srpen.

Léto je téměř za námi. Loučí se skutečně podzimně. Doufám, že následující měsíc přinese ještě trochu slunce a alespoň krátké babí léto.

Srpen nepatří zrovna mezi moje oblíbence. Pomalu se ochlazuje. Dny se zkracují. Počasí už není tak slunečné. Naopak nám o sobě pomalu dává vědět podzim v podobě pošmourných nebo dokonce propršených dní.

Na druhou stranu, sluníčko má pořád ještě sílu. Když vyleze, užívám si letní dny. Navíc nám zahrada většinou dělá jen samou radost. Pořád kvete mnoho krásných rostlin, jako například moje oblíbené hortenzie. Sklízíme maliny, ostružiny i různou zeleninu. Zavařujeme co se dá, aby úroda vydržela co nejdéle. Moje srdcovka jsou domácí marmelády.

Zároveň jsou pořád ještě prázdniny. Kdo se vypravil na dovolenou až v srpnu, měl ideální podmínky pro pěší túry a různé výlety. V Čechách je skutečně mnoho krásných míst, která si zaslouží navštívit.

Ani tolik nezáleží na tom, zda dáváte přednost přírodním úkazům nebo historickým místům. Často není těžké spojit všechno dohromady, proto věřím, že si u nás přijde na své každý.

Já už jsem si letos v srpnu větší cestování odpustila a zůstala jsem raději doma. Přeci jenom – v pokročilé fázi těhotenství není až tak příjemné trávit delší dobu na cestách, alespoň pro mě. Oceňuji spíše chladnější počasí, krátké procházky a možnost odpočinku.

Přestože už mi zahradničení s rostoucím bříškem tolik nejde, zahrada chtěla taky trochu péče. Měla jsem šikovné pomocníky a díky tomu jsem stihla zasadit nějaké nové trvalky. Dělala jsem si zálusk na výsadbu čemeřic, ale nakonec to nechám na příští rok.

V tuto chvíli jsem raději zaměřila svou pozornost na výběr podzimní výsadby. Plánuji zasadit několik nových keřů, ale hlavně větší množství cibulovin, které u nás zatím chybí. Vybrala jsem různé druhy tulipánů a narcisek, navíc moje oblíbené krokusy.

Dnes je na internetu opravdu obrovský výběr všech možných rostlin. Můžete vybírat podle druhu, barvy, stanoviště atd. Jsou dokonce eshopy, kde Vám vyberou směs trvalek pro začátečníky a Vy si tak můžete svůj okrasný záhon založit vcelku jednoduše.

Z pohledu plánování vnímám srpen jako další důležitý měsíc, stejně jako leden. Dokonce bych řekla, že v posledních letech jsou podzimní výsadby (především u keřů a stromů) trochu vhodnější. Ze zkušeností vím, že rostliny se lépe ujímají. Jarní výsadba je samozřejmě také možná, ale musíte si dát trochu větší pozor na dostatek vláhy, aby rostliny zvládly dobře zakořenit.

Pokud zrovna přemýšlíte, že by se Vám na zahrdáce nějaký nový keř nebo strom líbil, koukněte tady na pár základních tipů. Dva z nich se letos chystám konečně dovysadit i já.

A pokud máte srpen spojený spíš s lenošením, než s prací na zahradě, tak pro Vás mám několik tipů, na co byste přeci jenom neměli zapomenou:

  • Přesazování a výsadba trvalek.
  • Dostatečná zálivka (především v horkých dnech).
  • Sklizeň ovoce (letní jablka, meruňky, hrušky, švestky, borůvky, maliny atd.).
  • Sklizeň zeleniny a bylinek.
  • Řez rybízů.
  • Výsadba čemeřic.
  • Sběr různých semen.

Srpen k zimě hledí a rád vodu cedí. Lidová pranostika.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.