fbpx

Srpen – čas sklizně a radosti

Vrchol léta. Konec prázdnin. Přicházející podzim. Slunce a letní bouřky. Přesně tak si vždycky představím srpen.

Jakmile se léto přehoupne do své druhé poloviny, většinou to poznáme. Pomalu se ochlazuje. Dny se zkracují.

Na druhou stranu, sluníčko má pořád ještě sílu. Když vyleze, užívám si letní dny. Stále kvete mnoho krásných rostlin, jako moje oblíbené hortenzie. Na zahradě sklízíme různé druhy ovoce a zeleniny. U nás chodíme každý den s dětmi na ostružiny. Zavařujeme co se dá, aby úroda vydržela co nejdéle. Moje srdcovka jsou domácí marmelády.

Přestože je sklizeň v plném proudu, zahrada vyžaduje taky trochu péče. Samozřejmostí je vydatná zálivka během suchých dní. Výsev zeleného hnojení je v tuto dobu ideální. Každoročně vysazuji nové trvalky, protože výběr je široký, a když jedu kolem zahradnictví, nikdy neodolám.

Loni jsem si touto dobou dělala zálusk na výsadbu čemeřic (srpen je k tomu ideální), ale nakonec jsem to nestihla. Musím to napravit.

Stejně tak je skvělý čas zaměřit svou pozornost na výběr podzimní výsadby.

Z pohledu plánování vnímám srpen jako další důležitý měsíc. Dokonce bych řekla, že v posledních letech ještě důležitější, než leden. Podzimní výsadby (u keřů a stromů) jsou teď vhodnější, než ty jarní. Ze zkušeností vím, že rostliny se lépe ujímají.

Jarní výsadba je samozřejmě také možná, ale musíte si dát větší pozor na dostatek vláhy, aby rostliny zvládly dobře zakořenit.

Ať už se chystáte na výsadbu keřů, stromů nebo jen cibulovin, dobrý plán je polovina úspěchu. Dnes je na internetu opravdu obrovský výběr všech možných rostlin. Můžete vybírat podle druhu, barvy nebo třeba stanoviště. Pokud se zahradou teprve začínáte a nevíte si rady, můžeme si o vaší představě popovídat (nabídka tady).

Pokud zrovna přemýšlíte, že by se Vám na zahrádce nějaký nový keř nebo strom líbil, koukněte tady na pár základních tipů.

A pokud máte srpen spojený spíš s lenošením, stejně pro Vás mám několik tipů na co nezapomenou:

  • Přesazování a výsadba trvalek.
  • Zelené hnojení (zvýší se tak obsah živin v půdě).
  • Dostatečná zálivka (především v horkých dnech).
  • Sklizeň ovoce (letní jablka, meruňky, hrušky, švestky, borůvky, maliny atd.).
  • Množení jahodníků (z nových odnoží).
  • Sklizeň zeleniny a bylinek.
  • Zaštípnutí vrcholu rajčat (aby pěkně dozrály plody).
  • Řez rybízů.
  • Sběr různých semen.

Na téma řez a správná péče o rybízy, maliny, borůvky, ale i jahody, včetně jejich množení mám právě otevřený kurz – více info tady.

Srpen k zimě hledí a rád vodu cedí. Lidová pranostika.

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.