fbpx

Mrazivé ráno. Dým stoupající z komínů. Zima, která je cítit až v morku kostí. Ledové krystalky zářící v poledním slunci. Sněhová peřina. To všechno je pro mě leden. Vnímám ho také jako symbol nových začátků.

Představujeme si, co asi ten nadcházející rok přinese. Plánujeme, díky čemuž se máme na co těšit. Často si dáváme novoroční předsevzetí. Jednoduše je tady zase takový ten elán a nadšení pustit se do něčeho nového.

Já osobně jsem si letos žádné předsevzetí nedala. Nedělám to už několik let, neboť většinou nejsem schopná dostát slibům, které dám sama sobě. A co si budeme povídat, pokud se Vám nepodaří splnit si dané cíle, je to tak akorát demotivující a je po elánu.

Na druhou stranu jsem člověk, který rád plánuje. Spontánní akce jsou super, ale já mám ráda, když se mám na co těšit, připravovat. A na plánování je leden jako dělaný, obzvlášť ten letošní, když jsme většinou zavření doma.

Jak se říká, v lednu zahrada spí zimním spánkem, ale to neznamená, že pro ni a pro přírodu nemůžeme udělat vůbec nic. Vždycky je totiž co poupravit, aby ta naše zahrádka byla zase o kousek bližší přírodě. Co tedy můžeme dělat na své zahrádce v lednu, abychom jí do toho nového roku také trochu přilepšili?

Plánování

Nezáleží na tom, jestli svou zahradu teprve budujete, nebo už ji máte krásně vyšperkovanou, každý rok je co hodnotit, každý rok je co předělat nebo poupravit.

U nás doma jsme čerstvě po rekonstrukci. To znamená, že letos je konečně na řadě zahrada. Mám s ní velké plány, i když je zatím v katastrofálním stavu. Přes půl zahrady je suť a hlína, jinde se povaluje dřevo a zbytky ze zateplování domu. Všechno má svůj čas, ale začít se dá i s málem. No a plánování, to je naštěstí zadarmo.

Ať už tedy plánujete jakkoli velkou změnu, je dobré si nejprve rozmyslet, co přesně budete dělat a co k tomu budete potřebovat. Plánujete zasadit strom? Vybudovat koupací jezírko? Nebo jenom předěláte trvalkový záhon, aby se Vám víc líbil? Sepište si, co ke svému záměru budete potřebovat.

Příprava

Když jsme si to všechno pěkně naplánovali, klidně můžeme pokračovat kvalitní přípravou. Zkontrolujeme a případně opravíme nářadí nebo koupíme to, co nám chybí. Vyberemenakoupíme/objednáme semínka, sazeničky či materiál, se kterým budeme později pracovat. Jestli víte, co byste chtěli na zahradě změnit, ale nejste si jistí, jak by to mělo ve finále vypadat, není na škodu nechat se inspirovat v knihách nebo na internetu.

Akce

I když je leden, nemusíme se spokojit jen s plánováním, ale můžeme jít přímo do akce a na zahrádce něco fyzicky udělat.

  • Letos je sněhu požehnaně. Určitě ho většina z Vás pravidelně odhazuje z cesty, abyste se dostali alespoň z domu. Ideální je, házet sníh rovnou na záhony, pod stromy i keře. Čím víc ho tam dostanete, tím delší dobu vydrží i při vyšších teplotách. Zajistíte tak rostlinám dostatek vláhy na dlouho dopředu a zároveň je sníh ochrání před mrazem.
  • Velké vrstvy těžkého a mokrého sněhu jsou problém především pro jehličnany, ale může polámat i ostatní dřeviny. Proto sníh pravidelně setřásáme.
  • Pokud si topíte v kamnech, můžete popel nosit na záhonky (případně na kompost), dodá jim to chybějící živiny – především fosfor, vápník, hořčík a draslík.
  • Neměli bychom zapomínat ani na létající návštěvníky naší zahrady. Ideální je přikrmovat ptáky zhruba od listopadu, takže v tom pokračujeme. Především v době, kdy je silný mráz a hodně sněhu, na ně ale nesmíme zapomenout. Pokud si zvyknou létat na krmítko, mohli by mít problém, pokud v něm ve chvíli nejvyšší potřeby nic nenajdou. Jak správně přikrmovat, a proč nezapomenout ani na pítko najdete zde.
  • Ve dnech bez mrazu můžeme stříhat stromy a keře, ale já osobně bych s touto aktivitou počkala na trochu příznivější počasí, stejně jako v případě, že potřebujete nějaký nemocný strom rovnou pokácet. Mezitím byste si měli ke kácení opatřit povolení. Jestli ho opravdu potřebujete, se dočtete zde.

Pro radost

Pokud jste také nadšenci do okrasných rostlin, možná budou Vašemu oku lahodit první květy čemeřic. Pokud na zahrádce žádnou zimní krásku nemáte, můžete si přidat jejich výsadbu do plánování. V takovém případě doporučuji pro radost postavit alespoň sněhuláka, při letošní sněhové nadílce to půjde samo.

V lednu roste-li tráva, neúroda se očekává. Lidová pranostika

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.