fbpx

Aprílové počasí. Květy. Barvy. Rašící jaro. Ještě jednou ochlazení. Snad i sníh. Toužebně očekávané teplo. To vše, a ještě víc, nám umí nadělit duben.

Musím se přiznat, že na přelomu března a dubna mě přepadla jarní únava. Není to nic neobvyklého, mnoho z Vás se s ní zřejmě také potýkalo. Můžu si za to sama, měla bych více odpočívat, obzvlášť přes zimu – po vzoru přírody. Ale člověku to nedá, zdá se mu, že má síly dost a najednou ta energie dojde.

Co v takové chvíli dělat?

Ideální je poslechnout své tělo, trochu zpomalit, dočerpat chybějící energii, hodně spát. Jíst trochu zdravěji, přidat citrón a bylinky. Sluníčko je také skvělý lék, i když se nám ho zatím příliš nedostalo. V kombinaci s čerstvým vzduchem je to ideál. Proto si k tomu dopřejme krátké (klidně dlouhé 😉 ) procházky.

Duben je podle mě úžasný měsíc, baví mě ta rozmanitost. Příroda si s námi totiž tak trochu hraje. Jeden den nás navnadí slunečními paprsky – to hned utíkáme celí natěšení na zahradu a plejeme, ryjeme, sázíme. No není úžasné trochu se po zimě pohrabat v hlíně?

Jenže druhý den prší, ba dokonce sněží a je po radosti. Květy, které vylezly a dělaly nám konečně trochu radosti, jsou zase schované pod tím bílým nadělením. Ale nebědujme, ono k nám to jaro právě tímto způsobem pomaloučku přichází.

Ne nadarmo se říká, že v dubnu bývá aprílové počasí – to co se nám venku děje, to je přesně ono! I když už se nemůžete dočkat, až zase vyběhnete v pracovním, abyste si užili trochu toho zahradničení, nic Vám neuteče. Dopřát si odpočinek navíc nikomu neuškodí.

Nakonec se duben krásně rozzáří všemi barvami jara. K vidění jsou napučené stromy a keře, rozkvetlé tulipány, narcisy, koniklece, sasanky a mnoho dalších. Kdo si pospíšil, může sklízet první úrodu ředkviček.

Ptáci se k nám vracejí z teplých krajin a jejich cvrlikání je zase slyšet od brzkého rána. Zahradou se pomalu rozeznívá bzučení včel a čmeláků. V tomto období je asi nejvíc vidět přírodní síla a energie, která po zimě dokáže v mžiku z „ničeho“, vykouzlit rozkvetlé „něco“.

Doufám, že jsem Vás naladila na tu krásu, která nás jisto jistě brzy čeká. Nenechme se rozhodit dočasně zasněženými záhonky a pojďme se raději společně podívat, na co že bychom to neměli v dubnu zapomenout?

  • výsadba trvalek (letních i podzimních)
  • výsadba letniček
  • výsadba či tvarování živých plotů
  • výsadba či řez popínavých rostlin
  • výsadba jahodníků
  • výsev zeleniny ven (například saláty, květák, kedlubny, rané brambory)
  • výsev zeleniny doma (například okurky, cukety, dýně)
  • přepichování předpěstovaných rostlin

Pokud jste celou zimu poctivě přikrmovali ptáky, je nejvyšší čas s tím přestat. Dejte jim šanci nezlenivět, postarat se sami o sebe. Alespoň Vám začnou sezobávat nežádoucí hmyz. Klidně se ale můžete poohlédnout po nějakém pítku či koupátku, které se jim bude hodit zejména v letních vedrech.

Jestli se chystáte na výsadbu živého plotu, koukněte na článek tady, kde jak doufám, naleznete trochu inspirace a necháte se zlákat na jeho přírodnější variantu.

Nakonec, pokud si lámete hlavu s tím, co nového na zahradu ještě vysadit, nechte se inspirovat v mém e-booku, který je zde ke stažení zdarma. Připravila jsem tam pro Vás pět užitečných rostlin, které by podle mého, neměli chybět v žádné zahradě.

Duben chladný a deštivý – úroda nás navštíví. Lidová pranostika

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.