fbpx

Barevný podzim: co ještě stihnout před zimou?


Ani jsme se nestačili pořádně ohřát a už je tady podzim. Čas sklizně, houbaření, barevného listí, ale také výsadby a příprav na zimu.

Facebook je plný různých fotek bohaté úrody. Nejčastěji sklízíte dýně, melouny, papriky, maliny a stále ještě rajčata nebo třeba stáleplodící jahody.

U jahod je nejvyšší čas na jejich rozmnožení a přesazení.

Vášniví houbaři si také přijdou na své, i když ta letošní úroda není moc dobrá. Není se ani čemu divit. Z mnoha lesů, kde jsme měli svá osvědčená místa jsou teď holiny. Já jsem stihla alespoň trochu nasušit – v zimě se budou hodit do vydatné polévky.

To je přesně ta příprava na zimu. Nasušit houby. Zavařit okurky a marmelády. Udělat domácí kečup nebo kompot. Moje babička měla vždycky po ruce nějakou tu marmeládu a jako děti jsme to milovali.

Přípravu na zimu si samozřejmě zaslouží i naše zahrada. V tuhle chvíli je ideální začít přemýšlet, zda chceme stihnout podzimní výsadbu dřevin, trvalek či cibulovin. Nebo jestli budeme některé stromy kácet.

Podzimní výsadba

Podzimní výsadba je v posledních letech možná trochu vhodnější, než výsadba jarní. Rostliny nebudeme vystavovat vysokým teplotám a suchu jako v létě a zároveň stihnou před zimou pěkně zakořenit. Pokud plánujete sázet stromy čí keře, je na to ideální čas. Pravděpodobně se Vám na jaře odvděčí prvními květy. Sama se chystám na výsadbu několika keřů. Pokud váháte, co na zahradu vysadit, inspiraci najdete třeba tady.

Podobné je to s trvalkami. Já osobně jsem nový trvalkový záhon sázela asi před měsícem a už teď mi dělá velkou radost. Sázela jsem především naše původní rostliny, které mají rády dostatek slunce, ale nevynechala jsem ani několik nepůvodních druhů.

Pro inspiraci hlavně různé druhy hvozdíků, mochen a kakostů. Nebo třeba krásně kvetoucí svíčkovce a devaterníky.

Co mám především v plánu, je výsadba cibulovin. Letos se trochu zpozdila zásilka a tak je budu sázet až během října. I vy máte čas ještě některé koupit či objednat.

Objednala jsem si hlavně tulipány, narcisky a krokusy. Už jich na zahradě několik mám, ale baví mě množství barev a tvarů, které nabízejí.

Ráda si ušetřím práci, takže cibulky nechávám přes zimu v zemi. Zatím vždy krasně vykvetly. Někdo ale nedá dopustit na jejich vyndání a zasazení na jiné místo. Příští rok budu muset udělat experiment, abych mohla říct, která varianta je pro mě lepší.

Příprava na kácení dřevin

Pokud máte na zahradě dřeviny, kterých byste se naopak rádi zbavili, je dobré vědět několik základních informací.

  1. Obvykle se kácí v době vegetačního klidu, což odpovídá období zhruba od začátku listopadu, do konce března.
  2. Pokud chcete kácet ovocné stromy na pozemku, který je veden v katastru jako zahrada, můžete se do toho v klidu pustit.
  3. Pokud byste rádi pokáceli jiný než ovocný strom, který má navíc větší velikost než 80 cm v obvodu (měřeno ve výšce cca 130 cm nad zemi), budete potřebovat povolení.
  4. Na vyřízení takového povolení mají úřady ze zákona 60 dní, bude proto nejlepší o povolení ke kácení požádat v dostatečném předstihu, klidně již nyní.

Ke kácení dřevin se více informací dočtete v článku tady. A brzy také v novém e-booku, který pro Vás právě připravuji. Pokud Vás v této souvisloti zajímají konkrétní informace, neváhejte mi napsat na peta@srdceprirode.cz

Péťa Linhová
Přestože se věnuji biologii téměř deset let, příroda mě nepřestává fascinovat - vůně lesa, staré stromy, nebo třeba rozmanitost kvetoucích luk. Proto lidem ukazuji, že se na zlepšení životního prostředí může podílet každý. Jednoduše tím, že začne u sebe doma. Více se dočtete zde>> Jsem také autorkou e-booku Tajemství přírodní zahrady>>, který Vás naučí, jak si jednoduše začít tvořit vlastní přírodní zahradu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.