PŘEDZAHRÁDKA | LEKCE | TIPY | DOTAZY
Lekce 4
Netradiční ovoce pro začátečníky
Teoretická část
Lekci si můžete poslechnout jako video s prezentací nebo si ji níže přečíst jako text.
Krásný den, vítám vás u čtvrté lekce kurzu Netradiční ovoce a jedlý živý plot. Dnešní lekce je zaměřená na netradiční ovoce pro začátečníky. Nazvala jsem ji tak proto, že druhy, které vám dneska ukážu, jsou opravdu nenáročné. Můžete je pěstovat skoro v každé zahradě a nepotřebujete k tomu žádné velké zahradnické zkušenosti. Tak jdeme na to.
Spoustu druhů, které budu uvádět v dnešní a v příští lekci, můžete klidně použít taky do živého plotu, ale nehodí se tam úplně všechny. Ovšem všechny druhy, které najdete v části o jedlém živém plotě jsou hodně přírodní, často původní, spíš s menšími plody, tvořící většinou větší keře, proto jsou do živého plotu ideální.
Naproti tomu druhy, které považuju za netradiční ovoce už bývají víc šlechtěné, tedy taky ne všechny, ale hlavně mají pěkné velké plody a sklizeň bývá bohatá. Díky svému růstu se některé uvedené druhy do živého plotu hodí a jiné ne, ale to už si musíte vyhodnotit sami, kam si je vysadíte, pokud se pro ně rozhodnete.
Jak už jsem říkala minule, výběr rostlin je moc důležitý, protože ne každý druh se hodí k vám na zahradu nebo nezvládne plnit takové funkce, jaké vy potřebujete. Možná ale stejně chcete vysadit nějaké rostliny, z kterých bude užitek a budou aspoň něčím zvláštní nebo netradiční. Třeba už spoustu běžného ovoce v zahradě máte, živý plot se vám měnit teď nechce, ale máte místo na pár ovocných zajímavostí. Doufám, že najdete místo na všechny druhy, které byste chtěli.
Proč je dobré podpořit na zahradě druhovou rozmanitost už jsme si povídali, ale dneska bych chtěla vypíchnout ještě pár výhod, které to má přímo pro nás. Mít na zahradě druhově pestrou skladbu ovocných druhů je skvělé hlavně proto, že si je můžete poskládat tak, aby vám během sezóny každý měsíc dozrávalo jiné ovoce.
Čím víc budete mít v zahradě druhů, tím delší období v roce můžete sklízet. A to je přesně cíl jedlé zahrady. Pokaždé, když do ní vejdu, můžu něco sníst nebo sklidit na výrobu různých produktů.
Další výhoda je, že každý druh raší a kvete v jinou dobu, takže pokud se bude opakovat letošní rok, kdy přišlo několik mrazivých nocí a postupně zmrzlo spoustu nakvetlých rostlin, zase nám zbydou alespoň některé, které nakonec budou mít plody.
Pokud jste začínající zahradníci nebo nemáte na zahradě ideální podmínky, mám pro vás zase dole na stránce ideální kandidáty, které určitě doporučuju vysadit.
Pokud byste uvedené druhy chtěli použít taky do živého plotu, je pravděpodobné, že s ostatními druhy nebudou mít stejnou výšku a rychlost růstu. Proto musíte buď vybírat druhy, které dorůstají podobných rozměrů nebo musíte počítat s tím, že každý keř bude jinak velký. Taky je potřeba dát pozor na to, že pokud budete chtít sklízet všechny plody, musíte k nim mít dobrý přístup, což většinou v živém plotě nejde. Nebo je potřeba počítat s tím, že zbytek plodů zbyde třeba ptákům.
Tak, to je ode mě dneska všechno, doufám, že vás některé druhy zaujaly a už přemýšlíte, kam si je na podzim vysadíte. Dejte mi vědět, které se vám nejvíc líbí.
Praktická část
V druhé části dnešní lekce nás čekají konkrétní příklady netradičního ovoce, ze kterého můžete mít opravdu velkou úrodu. Všechny druhy jsou velmi zdravé a chuťově dobré. Každému ale chutná něco jiného, takže vám samozřejmě nezaručím, že vám budou chutnat, jako mě. Pěstovat je můžete ve všech typech půdy, ale vždycky je při výsadbě lepší vyměnit u kořenů zeminu. Zásadní je, že jsou na pěstování skutečně nenáročné.
Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa)
Často se mu říká jednoduše arónie nebo černý jeřáb/černá jeřabina. Je to menší keř, dorůstající 1 - 2 metry, má tmavě zelené listy a bílé květy, které kvetou během dubna až května. Plody jsou temné (až černé), trpké, ale zdravé.
Co má rád?
- Slunce nebo polostínPři výsadbě se vyhněte stínu, plody by špatně dozrávaly. Arónii vysaďte na plné slunce nebo do polostínu.
- Polosuché stanovištěArónie potřebuje vody tak akorát. Nedělá jí dobře ani sucho, ani přemokření.
- Jakoukoliv půduNa půdu je arónie naprosto nenáročná. Nic ale nezkazíte, pokud ji během výsadby přidáte lepší substrát, případně hnojivo.
Navíc je arónie mrazuvzdorná až do - 30 stupňů a obejde se bez řezu. Skvěle se tak hodí do každé zahrady, ať už jako solitera nebo jako volně rostoucí živý plot.
Proč pěstovat arónii?
- Zdravé nakyslé plodyPlody obsahují vitamín C, jsou tedy zdravé, trpké a docela dobré.
- Široké využití v kuchyniArónii můžete zobat jen tak, přidat třeba do jogurtu/musli a udělat si zdravou svačinku. Využívá se ale i k výrobě šťáv, kompotů nebo marmelád.
- NenáročnostZimu zvládne bez úhony a nemusíte jí věnovat žádnou speciální péči.
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)
Někdy se mu říká citrusovník severu, protože plody obsahují velké množství vitaminu C. Je to větší keř nebo strom, dorůstající 2 - 6 metrů, má podlouhlé stříbřité listy a nenápadné květy, které kvetou během března až dubna. Plody jsou oranžové, velmi zdravé a kyselé.
Plody dozrávají během srpna až září. Aby měla rostlina plody je zapotřebí minimálně dvou rostlin - samčí a samičí. Ale na jednu samčí rostlinu, můžete mít až tři rostliny samičí.
Co má rád?
- Slunné stanovištěNejraději má rakytník plné slunce, ale dobře vám poroste i v polostínu.
- Suché až polosuché stanovištěRakytník nemá rád přemokření. Sušší místa naopak zvládá velmi dobře.
- Neutrální až zásaditou půduIdeální jsou lehčí, propustné půdy s mírně zásaditou reakcí. Pozor si dejte na kyselé podloží, to mu nedělá příliš dobře.
Navíc je mrazuvzdorný až do - 30 stupňů a obejde se bez řezu. Je to nepravidelná rozložitá dřevina, takže potřebuje prostor. Nicméně ji můžete použít i do volně rostoucího živého plotu.
Proč pěstovat rakytník?
- Velmi zdravé plodyUdává se, že plody obsahují až 10x víc vitamínu C, než citróny. Díky tomu jsou také dost kyselé. Obsahují i další vitamíny jako B, D, K, E.
- Využití v kuchyniZ rakytníku se dělá nejčastěji sirup na domácí limonády.
- NenáročnostZimu zvládne bez úhony a netrpí chorobami ani škůdci.
Pokud se rozhodnete pro pěstování rakytníku, doporučuji jeho keřovou formu. Stromy mívají křehké větve, které často praskají a lámou se. Na krátkém videu můžete vidět ukázku stromu, který se kvůli prasklinám musí pokácet.
Video je pouze ilustrační, je tedy bez mluveného slova. 🙂
Muchovník lamárkův (Amelanchier lamarckii)
Často se o něm mluví jako o indiánské borůvce. Je to větší keř, dorůstající až 4 metry, s pěkně zelenými listy, které se na podzim zbarvují do červena. Bílé květy kvetou během dubna až května. Plody jsou vínové až fialovomodré, zdravé a moc dobré. Říká se, že kam ho zasadíte, tam poroste.
Plody dozrávají během července a z jednoho keře sklidíte až 10 kg "borůvek". Plodí už třetí rok po výsadbě.
Co má rád?
- Slunce nebo polostínMuchovník má rád slunná i polostinná stanoviště. Vyhněte se stínu a bude vám krásně plodit.
- Vlhčí stanovištěMuchovník nemá rád sucho. Dobře propustná, vlhčí půda je ideální.
- Neutrální až kyselou půduPoroste vám téměř všude, ale nejraději má neutrální nebo mírně kyselé půdy.
Navíc je plně mrazuvzdorný, dobře snáší tvarovací i zmlazovací řez a díky tomu se hodí i do živých plotů. Můžete ho nechat i jako volně rostoucí.
Proč pěstovat muchovník?
- Velké množství plodůPlody podobné borůvkám můžete sklízet zhruba od července. Z jedné rostliny je možné sklidit až 10 kg "borůvek".
- Využití v kuchyniMuchovník můžete zamrazit nebo zavařit. Dělají se z něj omáčky i marmelády.
- NenáročnostŘíká se, že kam ho zasadíte, tam poroste. Je plně mrazuvzdorný.
Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica)
Pochází ze Sibiře a tak je opravdu odolný. Je to menší keř, dorůstající 1,5 metru. Světle žluté kvítky vykvétají už během března až dubna. Plody jsou vzhledově i chuťově podobné borůvkám, jen jsou protáhlé.
Velká výhoda je, že plody dozrávají dřív, než u většiny ovoce, většinou už během května - června.
Co má rád?
- SlunceIdeální je slunečné stanoviště, aby plody dozrály.
- VlhkoVlhké nebo polosuché stanoviště má zimolez nejraději.
- Hlinitopísčité půdyStředně propustná, neutrální půda je to pravé. Jílovité půdy nemá zimolez rád a roste v nich opravdu špatně.
Je plně mrazuvzdorný až do - 40 stupňů. Poprvé plodí většinou tři až čtyři roky po výsadbě. K tvorbě plodů potřebuje kamaráda, takže musíte vysadit minimálně dvě rostliny.
Proč pěstovat zimolez?
- Zdravé plodyObsahuje zejména dostatek vitamínu A, B a C.
- Využití v kuchyniZe zimolezu můžete dělat marmelády, šťávy nebo je zamrazit.
- VýnosUdává se, že z jedné rostliny můžete posbírat až 5 kg plodů.
Existuje celá řáda odrůd, které můžete pěstovat. Nejvíce se liší náchylností na různé podmínky. Existují i méně náročné odrůdy, které můžete pěstovat v podstatě kdekoliv. Liší se ale i růstem - rozložitostí keře. Dokonce jsou i odrůdy, které plodí později v létě.
Jeřáb prostřední (Sorbus intermedia)
Opadavý strom dorůstající až 12 metrů. Má sytě zelené, lesklé listy a moc pěkné bílé květy, které vykvétají během května. Plody jsou červené, mírně nahořklé.
Plody dozrávají až na podzim, většinou během září až října.
Co má rád?
- Slunce nebo polostínVe stínu plody špatně dozrávají.
- Vlhké stanovištěVlhké nebo polosuché stanoviště má jeřáb nejraději, ale celkově není náročný.
- Hlinité a propustné půdyNa půdu není náročný, ale nejlepší jsou pro něj dobře propustné hlinité půdy.
Je plně mrazuvzdorný až do - 30 stupňů. Skvělé je, že dobře snáší městské znečištění a škodlivé ovzduší.
Proč pěstovat jeřáb?
- Zdravé plodyObsahuje hlavně vitamíny A a C.
- Využití v kuchyniJeřabiny se skvěle hodí ke zvěřině. Můžete je zavařit jako brusinky nebo udělat marmeládu.
- NenáročnostZimu zvládne bez úhony a nemusíte jí věnovat žádnou speciální péči.
Úkol
1. Vidíte, že různé druhy dorůstají různých velikostí. Máte velkou zahradu a můžete mít všechny druhy, které chcete? Nebo se budete muset spokojit s 1 - 2 druhy spíše menšího vzrůstu?
2. Napište si, pokud se vám líbí některá z uvedených možností. Případně pro daný druh najděte v zahradě vhodné místo.
Napište mi na e-mail, jak se vám líbila 4. lekce, a která možnost by u vás šla zrealizovat. Ve středu na vás bude čekat 5. lekce.